Programımız Hakkında

Kontenjan: 40 öğrenci

Öğretim Şekli: Birinci Öğretim (Gündüz)

Genel Bilgi ve Programın Amacı: İnternet ve Ağ Teknolojileri Programı, ülkemizin internet ve ağ teknolojilerini daha bilinçli kullanımına yönelik ihtiyacı karşılamayı amaçlamaktadır. Bu program ayrıca, kullanıcıların internetin her türlü faydasından yararlanmasını sağlayacak, internet altyapı ve donanımı, işletim sistemleri, sunucular, ağ cihazları, sosyal ağ sistemleri, e-ticaret, bulut teknolojileri gibi bilgi teknolojisi sistemlerinin kurulumunu ve kullanımını yönetecek, web güvenliği, ağ güvenliği, bilişim hukuku gibi konularda deneyimli mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bilişim sektöründe veya kamu ve özel kuruluşların bilgi işlem departmanları bünyesinde özellikle bilgi işlem uzmanı, ağ/sistem destek uzmanı, internet ve ağ eğitim danışmanı, sistem yöneticisi, ağ yöneticisi gibi görevler üstlenmek isteyenler için tasarlanmış bu programın mezunlarına ülkemizde her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Dikey Geçiş Olanakları:

Mezun Olan Öğrencilerin İstihdam Alanları: Programdan mezun olacak öğrenciler, “Sistem ve Ağ Yönetimi-İnternet Programcılığı Teknikeri” unvanı alacaklardır. İnternet ve Ağ Teknolojileri Programı mezunları aşağıdaki alanlarda  iş sahibi olabilmektedir:

> Sistem Uzmanı

> Ağ Uzmanı

> Bilgi İşlem Uzmanı

> Sistem Destek Uzmanı

> Sistem ve Ağ Danışmanı

> Sistem Yöneticisi

> Ağ Yöneticisi

> İnternet Programcısı

> Web Tasarımcısı

Ayrıca telekomünikasyon ve bilişim, finans ve kamu sektörleri başta olmak üzere, işletmelerin sistem ve network alt yapısını planlama ve kurulumunu yapma, ihtiyaç analizi yapıp kullanılacak doğru teknolojileri belirleme, sistemlerin bakım ve onarımını yapma, temel ve ağ programlama işlemlerini yapma, sistemi yedekleme, yükseltme ve performansını artırma, ağ kurulumu ve ağ güvenliği sağlama, bilgisayar ağlarının kritik olarak kullanıldığı bilişim sistemlerinde, e-devlet ve e-belediye projelerindeki ve bilgi odaklı pek çok sektöre yönelik işletmelerdeki nitelikli eleman açığı, piyasanın bu programdan mezun öğrencilerine imkân sağlayacaktır. Mezunlar, aldıkları eğitim sayesinde kamu ve özel sektöre ait işletmelerin birçok departmanında ara eleman olarak çalışabileceklerdir.

Staj Olanakları: Ders dönemini başarılı ile tamamlayan her öğrenci mezun olabilmek için 30 günlük zorunlu stajını yapmakla yükümlüdür. Her öğrenciye bir Staj Koordinatörü atanır ve öğrenci staj yerini Staj Koordinatörü ile birlikte belirler. Staj takvimi Yüksekokulumuz Staj Koordinatörlüğü tarafından belirlenir.

Programımız Akademik Personeli
Dr. Öğr. Üyesi Yeşim SÜRMELİOĞLU

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
İnternet ve Ağ Teknolojileri Programı
Dahili:
0 368 613 34 11 / 6932
e-posta: ysurmelioglu[@]sinop.edu.tr

Dr. Öğr. Üyesi Gülay EKREN

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
İnternet ve Ağ Teknolojileri Programı
Dahili:
0 368 613 34 11 / 6915
e-posta: gekren[@]sinop.edu.tr